Με απόφαση του Δ/ντή ΔΕ Μεσσηνίας (Απόφαση), χαρακτηρίζονται ως υπεράριθμοι οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι ανήκουν οργανικά σε σχολεία στα οποία διαπιστώθηκε υπεραριθμία του κλάδου τους. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δηλώσουν προτιμήσεις τοποθέτησης συμπληρώνοντας την αίτηση που επισυνάπτεται μέχρι την Τρίτη 03-05-2022 και ώρα 15:00 και να την καταθέσουν στην Δ.Δ.Ε. Μεσσηνίας αυτοπροσώπως.

Οι χαρακτηρισθέντες ως υπεράριθμοι έχουν τη δυνατότητα να διεκδικήσουν συγκρινόμενοι μόνο μεταξύ τους τα κενά των σχετικών πινάκων, υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι υπάρχουν κενά καταρχάς στα σχολεία της ίδιας ομάδας και κατόπιν σε σχολεία όμορων ομάδων. Στην περίπτωση αυτή ο χρόνος υπηρεσίας στην προηγούμενη θέση συνυπολογίζεται προκειμένου να έχουν δικαίωμα μετάθεσης. Εν συνεχεία τα πλεονάζοντα κενά όπως θα διαμορφωθούν μετά την πρώτη φάση τοποθέτησης υπεραρίθμων, μπορούν να διεκδικηθούν και από τους υπεράριθμους μαζί με  τους  μετατεθέντες και τους αιτούντες βελτίωση.

Επισυνάπτουμε:

1. Αίτηση τοποθέτησης υπεράριθμων εκπαιδευτικών