Την Τρίτη 14 Δεκεμβρίου 2021, στο αμφιθέατρο του Μουσικού Σχολείου Καλαμάτας, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση με τίτλο: «Εκπαιδευτικές δράσεις για το 1821», η οποία διοργανώθηκε από τον Δήμο Καλαμάτας, τις Δ/νσεις Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Μεσσηνίας, το Μουσικό Σχολείο Καλαμάτας και τον Σύνδεσμο Φιλολόγων Μεσσηνίας.

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας θέλει να συγχαρεί το 1ο Γυμνάσιο Μεσσήνης (1821: Τοπικοί ήρωες της Μεσσήνης, κ. Ειρήνη Γαβαλά), το ΓΕΛ Καρδαμύλης, (200 χρόνια ελευθερίας, κ. Ευαγγελία Μπούνα) και το 2ο ΕΠΑΛ Καλαμάτας (Αγγίζοντας τα ίχνη της επανάστασης, κ. Ελένη Κάτσου και κ. Κατερίνα Περρωτή) για τις πολύ ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις τους και τη συμμετοχή τους στην παραπάνω εκδήλωση.

Την εκδήλωση μπορείτε να παρακολουθήσετε σε επανάληψη στο σύνδεσμο (από το 29ο λεπτό και μετά): https://www.youtube.com/watch?v=fjw8CepUi2c.