Το ΠΥΣΔΕ Μεσσηνίας με την αριθμ. 08/06-04-2023 πράξη του χαρακτήρισε τις υπεραριθμίες των σχολείων του Νομού, γενικής παιδείας και ειδικής αγωγής, κατά ειδικότητα, και τα κενά γενικής παιδείας και ειδικής αγωγής στα Σχολεία του Νομού κατά ειδικότητα (βλ. επισυναπτόμενα). Όσοι εκπαιδευτικοί επιθυμούν να χαρακτηρισθούν υπεράριθμοι να το δηλώσουν με e-mail (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.), μέχρι το μεσημέρι της 11-04-2023 (Μ. Τρίτη) και ώρα 14:00. Οι υπεράριθμοι θα πρέπει να δηλώσουν σχολεία για την τοποθέτησή τους από 12/04/2023 έως 21/04/2023Επισυνάπτονται: green bullet check η σχετική εγκύκλιος της Δ/νσης Δ.Ε. Μεσσηνίας, green bullet check η δήλωση υπεραριθμίας, green bullet check τα κενά γενικής πριν τους υπεράριθμους, green bullet check τα κενά ειδικής πριν τους υπεράριθμους, green bullet check οι όμορες ομάδες σχολείων, green bullet check οι υπεραριθμίες γενικής και green bullet check οι υπεραριθμίες ειδικής.