Covid-19

Σας ενημερώνουμε ότι καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται οι απουσίες από τα μαθήματα μαθητών/τριών έως πέντε (5) εργάσιμων ημερών, που οφείλονται στην έξαρση των εποχικών ιογενών λοιμώξεων του αναπνευστικού, από 1ης Νοεμβρίου 2023 έως και 31 Μαρτίου 2024. Οι απουσίες αυτές είναι πέραν του προβλεπόμενου από τις γενικότερες ή ειδικότερες διατάξεις αριθμού απουσιών. Ενημερωθείτε λεπτομερώς από τη σχετική Εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘΑ.

Σας ενημερώνουμε ότι καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται οι απουσίες από τα μαθήματα μαθητών/τριών έως πέντε (5) εργάσιμων ημερών, που οφείλονται στη νόσηση από κορωνοϊό COVID-19, για το σχολικό έτος 2023-24. Στην περίπτωση που ο/η μαθητής/τρια νοσηλευτεί αποδεδειγμένα σε νοσοκομείο λόγω νόσησης από κορωνοϊό COVID-19 οι απουσίες του καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται για όλο το χρονικό διάστημα νοσηλείας του/της. Οι παραπάνω απουσίες είναι πέραν του προβλεπόμενου από τις γενικότερες ή ειδικότερες διατάξεις αριθμού απουσιών. Ενημερωθείτε λεπτομερώς από τη σχετική Εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘΑ.

Σας ενημερώνουμε ότι, οι απουσίες από τα μαθήματα μαθητών/τριών έως πέντε (5) εργάσιμων ημερών, που οφείλονται στην έξαρση του εποχικού επιδημικού ρεύματος της γρίπης με μεγάλο αριθμό κρουσμάτων γριπώδους συνδρομής, από τον Νοέμβριο 2022 έως και τον Μάρτιο 2023, καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται. Η απόφαση αυτή εκδίδεται κατόπιν αιτήσεως και με την προσκόμιση από τους/τις ενδιαφερόμενους/ες πρόσφατης βεβαίωσης δημόσιου ή ιδιωτικού νοσηλευτικού ιδρύματος ή ιδιώτη γιατρού, που να πιστοποιεί το είδος και τη διάρκεια της ασθένειας. Οι απουσίες αυτές είναι πέραν του προβλεπόμενου από τις γενικότερες ή ειδικότερες διατάξεις αριθμού απουσιών (σχετικό έγγραφο).

Προς ενημέρωση όλων των εμπλεκομένων στην εκπαιδευτική διαδικασία, κοινοποιούμε την εγκύκλιο με αρ. πρωτ. ΔΙΔΑΔ/Φ.69/ 216 /οικ.16463/18-10-2022 του Υπουργείου Εσωτερικών με θέμα: Μέτρα και ρυθμίσεις στο πλαίσιο της ανάγκης περιορισμού της διασποράς του κορωνοϊού (80η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ)

Προς ενημέρωσή σας, κοινοποιούμε το με αρ. πρ. Δ1γ/Γ.Π/οικ.51982/14-09-2022 (ΑΔΑ: ΨΩΟ5465ΦΥΟ-ΖΛΝ) έγγραφο της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Υγιεινής Περιβάλλοντος της Γενικής Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Ποιότητας Ζωής του Υπουργείου Υγείας, με θέμα «Υγειονομικοί έλεγχοι στα σχολεία όλων των βαθμίδων και των ειδικών κατηγοριών, ημερήσια και νυχτερινά, δημόσια και ιδιωτικά και τους βρεφικούς, βρεφονηπιακούς και παιδικούς σταθμούς δημόσιους και ιδιωτικούς για το σχολικό έτος 2022-2023» που εστάλη στην υπηρεσία μας.

Προς ενημέρωση όλων των εμπλεκομένων στην εκπαιδευτική διαδικασία, κοινοποιούμε την εγκύκλιο με αρ. πρωτ. ΔΙΔΑΔ/Φ.69/ 214 /οικ.14466/14-9-2022 του Υπουργείου Εσωτερικών με θέμα: Μέτρα και ρυθμίσεις στο πλαίσιο της ανάγκης περιορισμού της διασποράς του κορωνοϊού (79η εγκύκλιος)

Προς ενημέρωση όλων των εμπλεκομένων στην εκπαιδευτική διαδικασία, κοινοποιούμε την εγκύκλιο με αρ. πρωτ. ΔΙΔΑΔ/Φ.69/208/οικ.10284/ 24/6/2022 του Υπουργείου Εσωτερικών με θέμα: "Μέτρα και ρυθμίσεις στο πλαίσιο της ανάγκης περιορισμού της διασποράς του κορωνοϊού (78η εγκύκλιος) – Χορήγηση κανονικών αδειών κατά την καλοκαιρινή περίοδο και άλλα θέματα"

Προς ενημέρωση όλων των εμπλεκομένων στην εκπαιδευτική διαδικασία, κοινοποιούμε το ΦΕΚ 2676/τ.Β΄/31-05-2022 με θέμα: "Έκτακτα μέτρα προστασίας της δημόσιας υγείας από τον κίνδυνο περαιτέρω διασποράς του κορωνοϊού COVID-19 στο σύνολο της Επικράτειας από την Τετάρτη, 1 Ιουνίου 2022 και ώρα 06:00 έως και την Τετάρτη, 15 Ιουνίου 2022 και ώρα 06:00".

Το Γραφείο Τύπου του ΥΠΑΙΘ (Δελτίο Τύπου ΥΠΑΙΘ) ανακοινώνει ότι οι μαθητές όλων των βαθμίδων, εμβολιασμένοι και μη, καθώς και οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί, θα προμηθεύονται από την Τετάρτη  30 Μαρτίου έως και την Τρίτη 5 Απριλίου, τρία (3) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των ημερών από 4 Απριλίου έως και 15 Απριλίου 2022 και για την επιστροφή από τις διακοπές του Πάσχα. Μαθητές και εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί θα εισέρχονται στις σχολικές τάξεις έχοντας υποβληθεί σε έναν (1) αυτοδιαγνωστικό έλεγχο εβδομαδιαίως, ο οποίος θα πραγματοποιείται έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο την Τρίτη.

Ενημερωθείτε σχετικά με τα μέτρα και τις ρυθμίσεις στο πλαίσιο της ανάγκης περιορισμού της διασποράς του κορωνοϊού, από την 75η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (21-02-2022).