espa 14 20 microΚοινοποιούμε τις οδηγίες για την οργάνωση της Ενισχυτικής Διδασκαλίας στο πλαίσιο της πράξης «Ενισχυτική Διδασκαλία στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, σχολικό έτος 2022-2023». Οι Δ/ντές σχολικών μονάδων οφείλουν (1) να ενημερώσουν με κάθε πρόσφορο τρόπο (και στις ιστοσελίδες των σχολείων) τους/τις μαθητές/τριες και τους γονείς-κηδεμόνες τους για την υποβολή των αιτήσεων-δηλώσεων μαθημάτων (Υπόδειγμα_1 αίτησης_δήλωσης μαθημάτων 2022_23και να συλλέξουν ηλεκτρονικά τις σχετικές αιτήσεις-δηλώσεις και (2) να συντάξουν το συγκεντρωτικό αρχείο excel (Υπόδειγμα_2 Διευθυντές Γυμνασίων 2022_23), έως την Τρίτη 27/9/2022, και να το υποβάλουν ηλεκτρονικά στη ΔΔΕ Μεσσηνίας. Στη συνέχεια, ο σύλλογος διδασκόντων κάθε σχολικής μονάδας εισηγείται στην οικεία Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης τη δυνατότητα λειτουργίας της σχολικής μονάδας ως Σ.Κ.Α.Ε., με βάση τον αριθμό αιτήσεων των μαθητών/τριών και προτείνει Υπεύθυνο Σ.Κ.Α.Ε. καθώς και αντικαταστάτη αυτού.