Σεμινάριο «Κοινωνικές Σχολικές Δραστηριότητες (Κ.Σ.Δ.) για την οικογενειακή υποστήριξη», Καλαμάτα

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας και το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων, σε συνεργασία με το Κέντρο Στήριξης Παιδιού και Οικογένειας και το Κέντρο Επαγγελματικής και Οικογενειακής Υποστήριξης (Κ.Ε.Ο.Υ.) Καλαμάτας των Παιδικών Χωριών SOS, διοργανώνουν επιμορφωτικό σεμινάριο στελεχών εκπαίδευσης (Διευθυντές/ντριες, Υποδιευθυντές/ντριες σχολικών μονάδων) στο Κ.Ε.Ο.Υ. (Αγίου Ιωάννου και Βιλεαρδουΐνου, πλησίον Κεντρικής Αγοράς Καλαμάτας) την Τετάρτη 16 Μαΐου και ώρες 18.30-20.00 με θέμα:

«Κοινωνικές Σχολικές Δραστηριότητες (Κ.Σ.Δ.) για την οικογενειακή υποστήριξη»

Σκοπός του σεμιναρίου είναι να ενημερωθούν τα στελέχη εκπαίδευσης:

(α) για τις δυνατότητες υποστήριξης των οικογενειών των μαθητών/τριών σε συνεργασία με τα Παιδικά Χωριά SOS,

(β) για τη διοργάνωση ενημερώσεων προς τους γονείς και κηδεμόνες

(γ) για σχετικά θέματα που κρίνουν ότι ενδιαφέρουν τη σχολική τους μονάδα, τα οποία μπορούν να αναφέρουν στο σεμινάριο, καθώς θα υπάρχει και η δυνατότητα συζήτησης και καταγραφής προβλημάτων.

Περισσότερες πληροφορίες στο σχετικό έγγραφο εδώ